שושי סירקיס

שושי סירקיס

צלמת מזון ולייף סטייל, אמנית ויוצרת. מייסדת ועורכת את אתר רחוב האמן- אתר עיצוב יצירה והשראה.

נייר נראה כמו חומר גלם פשוט, זול מידי מכדי שנייחס אליו חשיבות רבה. אולי דווקא בגלל פשטותו וענוותנותו מצאו אמנים את אהבתם דווקא לנייר, כבר במאה החמש עשרה מתפתחת אמנות מדוייקת ומינימליסטית העושה שימוש בנייר בלבד. אמנות זו נוצרת ביפן, אנחנו מכירות אותה כאוריגמי (קיפול בנייר). בתקופת הרנסנס מתפתחת אמנות הקווילינג, כשנזירות צרפתיות ואיטלקיות היו משתמשות ברצועות נייר משולי ספרים מוזהבים, מגלגלות את הנייר המוזהב על נוצה או קולמוס (משמעות המילה קווילינג) ויוצרות מהנייר צורות שונות בהן קישטו את כריכות הספרים. במאה השמונה עשרה הקווילינג נהפך להיות פופולארי בקרב הנשים מהמעמד הגבוה באירופה, אמנות זו נחשבה לאמנות עדינה וקלה ולכן התאימה לנשים ממעמד זה. לאחר מכן הקווילינג הגיע גם לאמריקה. באותה תקופה נוכל לראות גם את אמנות הדקופאז' – אמנות קישוט אובייקטים על ידי חיתוך וגזירה של ניירות ומפיות (פירוש המילה דקופאז' בצרפתית) והדבקת הניירות והמפיות על האובייקטים בתוספת אלמנטים ואפקטים מיוחדים. האמנות בנייר מתרחבת למגוון תחומים ונוכל למצוא את הסקראפ (עיצוב בנייר לאלבומים, כרטיסי ברכה, ועוד), מגזרות נייר, פיסול בעיסת נייר, עיצוב בשכבות נייר וכדו'.

כיום האמנות בנייר נהפכה להיות פופולארית במיוחד, אולי בגלל חומר הגלם הזול ואולי כי יחסית אמנות זו לא דורשת ידע מסוים ומכשור יקר ובכל אופן ניתן להגיע לתוצאות מרהיבות ויפות שיכולות להעלות אף כמה אלפי שקלים ויותר. בין כל האמנויות בנייר הטרנד החם היום הוא אמנות בפרחים העשויים מנייר, כן, הם אפילו מחליפים את הפרחים בארועים, יש אמניות שיוצרות גם תכשיטים מנייר וסיכות מהממות לשיער.

באשי ווייל היא אמנית שגילתה את אמנות פרחי הנייר לפני כשנה. "ראיתי תמונות ברשת והתלהבתי. חיפשתי הדרכות איך ליצור את הפרחים, האתרים בהם היה ניתן לראות הדרכות היו חסומים לי ולא יכלתי לפתוח אותם. ביקשתי בפורום אמנות עזרה ושיתוף של הדרכות, היו כמה הדרכות אך הן לא בדיוק הועילו לי. מה שעשיתי היה פשוט לנסות לבד. ניסיתי המון, שוב ושוב, זרקתי הרבה נייר לפח, והרבה פרחים שישבתי לעשות ולא הצליחו לי. בסופו של דבר אחרי תקופה סוף סוף הגעתי לדרך הקלה והמוצלחת ביותר ליצירת פרחים מנייר" ומאז? מאז התחלתי ליצור פרחים, אהבתי את זה, יצרתי לעצמי עבור התחביב שלי ושיתפתי ברשת. מתי התחלת לקבל הזמנות ליצירת פרחים? אני חושבת שהשיתוף פשוט יצר את זה. אני גם יצרתי במקום העבודה שלי שלט עם פרחים מנייר ואנשים שבאו התלהבו והזמינו. הזמינו אצלי פרחים לעיצוב חלונות ראווה, עיצבתי חלון לאביבית ויצמן, הזמינו גם פרחים לארועים. ומשם פשוט מפה לאוזן. ואת מרגישה את אותה אהבה והתרגשות כשאת יוצרת ללקוח ולא רק להובי? כשאני יוצרת ללקוח אין ספק שאני אוהבת את היצירה ונהנית ממנה ובכל אופן יש בה משהו שונה, אני מרגישה שזה טכני יותר, לפעמים הלקוחה מבקשת סגנון שאני פחות מתחברת אליו, אך יוצרת עבורה כי היא הלקוחה והיא הזמינה. כך שכן, זה אחרת ושונה כשאני יוצרת רק לתחביב, לכן אני תמיד שומרת לי עוד תחביבים שנשארים רק כתחביבים. הלקוחות מעריכים את יצירת האמנות? יש לקוחות שלא מעריכים נכון את העבודה, הם חושבים שאם חומר הגלם הוא זול (אם כי לא כל הניירות מאוד זולים) אזי גם העבודה עצמה צריכה לעלות מעט. הם שוכחים שזו עבודת יד, שזו עבודת אמנות ומשלמים עליה ולא על החומר גלם. כל אחת יכולה ליצור פרחים מנייר? יצירת פרחים מנייר זו לא אמנות מסובכת ומורכבת וכל אחת יכולה ליצור פרחים מנייר, מה שכן צריך כאן הרבה סבלנות ורצון. אני אשמח לעזור לכל מי שרוצה להתחיל וזקוקה להדרכה, אני בעצמי לומדת כל הזמן, על סוגי נייר, איזה נייר מתאים למה, איך לשנע את הפרחים ועוד.

לכבוד חג הסוכות, באשי משתפת אותנו בהדרכה מצולמת ליצירת פרחים מנייר לקישוט הסוכה.

לכל אומנות יש את הכלים והעזרים המיוחדים לה. בנייר ההצע מגוון ממש. יש כל כך הרבה סוגי נייר. נייר מדפסת רגיל, בריסטול פשוט קרדסטוקים למיניהם, ניירות מטאלים… יש ניירות בעלי טקסטורות שונות ועולם שלם של גוונים ועוביים.

לפרחי הנייר ניתן להשתמש בעיקרון עם כל נייר בריסטול רגיל. אני אישית אוהבת להשתמש בנייר בעובי 160 – 250 גרם. בפרחי הנייר שלא כמו בסקראפ, לא צריך חותכנים מיוחדים ואביזרים נוספים.

כדי ליצור פרח נייר מושלם זקוקים לנייר, מספריים, שבלונה (להורדה בסוף הפוסט) דבק חם, חפץ שניתן לעגל איתו את הנייר והרבה סבלנות…

כך מכינים פרח מנייר

מכינים את העלים להרכבת הפרח:
משרטטים את השבלונה על גבי הנייר. כל עלה כפול 8. כך שבסופו של דבר יהיו לנו להרכבת הפרח 24 עלים בשלושה גדלים. חותכים את העלים, שימו לב שלא יראו את קו השרטוט.

מרכיבים את הפרח:

 1. מגלגלים את קצוות העלים משני הצדדים בעזרת חפץ מעגל, ניתן להשתמש בנר לדבק חם, עט, טוש, או כל חפץ עגול וצר. מחברים כל ארבעה עלים מאותו הגודל יחד ליצירת פרח. מדביקים אותם במרכז.  
 2. מתחילים ליצור את הפרח עם רביעית העלים בעלי הגודל הקטן ביותר. מעלים ומצמידים שני עלים מקבילים, יוצרים קונוס כשהחלק הצר כלפי מעלה. מדביקים בעזרת כמה נקודות דבק. 
 3. את צמד העלים שנשארו למטה  מעלים באותה הצורה, מדביקים בצורה כזו שהם כביכול חובקים את הקונוס משני צידיו. השתדלו להדביק אותם באותו מרחק משני הצדדים.
 4. לוקחים את רביעיית העלים הבאה גם היא מהגודל הקטן. הופכים אותם כשהצד המגולגל יפנה כלפי מטה (וכך גם ברביעיות הבאות) מדביקים את הפרח שהתחלנו להרכיב במרכז רביעיית העלים בצורה מקבילה.
 5. מעלים עלה אחר עלה כשמורחים דבק רק בחלק התחתון של העלה.
 6. ברביעיות הבאות מדביקים את הפרח גם במרכז אך הפעם לא בצורה מקבילה אלא מסובבים את העלים כדי ליצור פרח עגול יפה.

הפרח מוכן, מכאן אפשר להמשיך הלאה, ליצור עוד פרחים בגדלים שונים, בצבעים אחרים, את הפרחים ניתן לתלות בסוכה. קישוט טרנדי, יפה ואמנותי לסוכה.

צילום: מלכי פיליפ | 058-3277982
אמנות פרחי נייר: באשי  ווייל | 055-9338020 | prcim1234@gmail.com

אהבתם את הפוסט? נשמח לקרוא על כך בתגובות למטה.

חג סוכות שמח ♥

הצטרפי אלינו

הצטרפי למעל 3.5K חברות בקהילת רחוב האמן, וקבלי השראה דו חודשית למייל.

ממליצות לך לקרוא גם:

23 תגובות

 1. קישוט יפה, פרח יפה
  איך אתם שומרים אותו לשנה הבאה – כך רענן!
  ולא אחרי שנה או מקומט ו….

 2. מדהים אין דברים כאלה ,
  עושה פיצוץ של דברים ממליצה בחום

 3. מקסים רהוט ברור !!
  כל הכבוד על הנדיבות וגילוי הסודות מאחורי האומנות הזו
  האמת שניתי גם להכין וזה ממש לא קל לא יצא לי יפה כמו שלך
  כנראה שאת משהו מיוחד !

 4. ואוו, שושי!
  תודה שהקשבת לבקשתי!!
  מעריכה מאד
  מלי.

 5. מקסים מקסים!

  עדין ואצילי,
  אהבתי קשות 🙂

  ההוראות כל כך ברורות שנהיה לי חשק להכין גם… מקווה שאמצא את הזמן

 6. מקסים!
  עבודה נקיה מדויקת ואצילית
  הצילום מקסים
  ההסבר נראה נהדר, ממש עושה חשק לנסות!

 7. באשי זה מושלם!!!
  אוהבת מאוד את הפרחים שלך…
  היה כיף לצלם איתך.
  את פשוט אלופה!!!!

 8. תודה על הפידבק.
  מדהימות אתן!
  הנייר שממנו הפרחים עשויים הוא נייר מטאלי עבה.
  אני אישית קניתי אותו בארטא תל אביב
  רק קשה לעבוד איתו כי הוא יותר עבה מ 250 גרם.

 9. היי .. נחמד להכיר אותך בדמות אחרת "רוקי"!!!
  אני מכינה כאלו אבל אף פעם לא נתקלתי בהסבר כל כך קולח…
  בטוחה שיעזור לרבות…..

 10. תודה! הסבר כ"כ מפורט ….
  נוסף לרשימת הפרויקטים העתידיים…

  1. נייר מטאלי עבה.
   אני אישית קניתי אותו בארטא – תל אביב.
   אבל אני מאמינה שבחנויות אומנות אחרות גם תוכלי למצוא.
   קחי בחשבון שנייר הדופלקס הזה הינו יקר.
   וכן מעט מסובך להכין איתו את הפרחים בתחילה.
   מפני שהוא עבה יותר מ250 גרם.
   בהצלחה

 11. את @רוקי מפרוג?

  אהבתי קשות!
  הולכת להכין! (סבתא שלי תשמח…)
  תודה על ההדרכה המפורטת ❤

  1. מזהים כ"כ מהר?
   נכון זו אני.
   ובשמחה, שתפי בתוצאה.

 12. טירוףףף
  אני חולה על נייר.
  אם את צריכה עזרה אני אשמח…

   1. עזרה לעשות עוד כאלו פרחים או דברים אחרים עם נייר… ?

 13. זה פשוט מקסים!
  מרגש שהגעת לזה ע"י נסוי וטעייה!
  רואים עיצובים כאלו כשהפרחים הם בגודל עצום של כמה מטרים,
  נפלא שאפשר ליצור כזה דבר, קטן או גדול ע"י הדרכה ברורה ופשוטה!!

 14. באשי היקרה
  מהמם מהמם
  ההדרכה פשוטה וקלה להבנה
  ממש עושה חשק לעשות הרגע את הפרחים

 15. אליפותתתתתתתתתתתתתתתתתתת!!!!!!!!!!
  כל כך מיוחד וכל כך פשוט להכנה….
  מוסבר בצורה ברורה ומובנת מאד,
  תודה באשי, הוחכמתי 😉

סגור לתגובות.

דילוג לתוכן