יהודית שטרן

יהודית שטרן

גרפולוגית מנוסה, מאבחנת ציורי ילדים וכתבי יד לכל מטרה ,מנחת סדנאות ומפעילה תוכניות חוויתיות בתחומי הגרפולוגיה.

אנחנו רגילות להצמיד אותם למקרר, בעזרת מגנט שבדיוק השאירו על דלת הבית, לומר "וואו, זה מקסים!" לנסות להבין מה הקטנה ניסתה לצייר בין כל הקווים והצבעים, לתת את מלוא תשומת הלב לציור האמנותי שהבת ציירה בגן, ולהמשיך הלאה…

אז נכון אומנם כרגע מבחינתי כאמא הציור הוא רק לתת תשומת לב לילדה והזדמנות להראות ששמנו לב לפרטים.
אך הציור יכול לגלות לנו עוד דברים לדוגמה: איך הילדה רואה אותנו? איך היא רואה את המשפחה, את העולם, והסביבה שבה היא נמצאת. הציורים של הילדים משמשים ככלי ביטוי נפלא לרגשותיהם ולספר לנו את המתחולל בתת המודע שלהם ועוד דברים נסתרים שעל פני השטח אינם נראים.

בפוסטים שאכתוב ברחוב האמן, אביא בעז"ה כלים ודרכים לזהות את העולם הפנימי של הילדים בעזרת הציורים. הפוסטים יכולים לפתוח את העיניים ולשים לב לציור של הילד, לא רק מבחינת אומנות הציור אלא כדרך של הילד לבטא את עצמו. בכל מקרה כשצריך אבחון, חשוב לגשת לאיש מקצוע.

בפוסטים הבאים נאבחן ציורים של הקוראות. תוכלנה לשלוח אלי שאלה + ציור של הילד/ה ואני אאבחן ואענה על השאלה בפוסט הבא. כל הפרטים נמצאים בסוף הפוסט.

חני הגיעה אלי לאבחון בעקבות ספקות של אמה האם להעלות אותה לכיתה א' או להשאיר אותה בגן חובה. לדברי האם, הגננת חשבה שחני עדין לא בשלה לעלות לכיתה א' היות והיא מתנהגת בצורה אימפולסיבית ונראית מרוכזת בעצמה ופחות מוכנה לוותר ולשתף את החברות, בנוסף, לחני היו בעיות משמעת ובעיות בסדר וארגון הנובעות מחוסר הבנת ההוראות שנתנו לה.

הבדיקה לבשלות לכיתה א' נעשית בכמה מישורים: בדיקת המוכנות הפיסית, הקוגניטיבית, הרגשית והחברתית.

כשהתבוננתי בציור ראיתי את הקו של חני שבו היא יצרה את הדמות ואת כל המשפחה, לקו יש משמעות פסיכולוגית וגם פיזיולוגית מקו רפה ועד קו חזק. הקו של חני הוא קו חזק ועבה –זה מוכיח שחני ילדה שאפתנית דינמית ואנרגטית, היא טיפוס מוחצן מאוד עם תגובה ישירה וזורמת. וכן, היא פתוחה לסביבה וגלוית לב.

הציור של חני הוא ריכוזי מאוד. חני מרכזה את כל הציור במרכז, כאילו היא מרוכזת מאוד בעצמה. אך לגבי הגיל של חני זה נורמלי וטבעי, היא רק בת 5 ואין זה אומר דבר על אופייה היות והרבה ילדים עד גיל 6-7 מרוכזים בעצמם.

באופי היא עוצמתית ביותר אך בחיי היום יום היא מרסנת את עצמה, את זה ראיתי מהצבעים שבהם בחרה. הצבעים הבולטים הם אדום, צהוב, כתום, שחור, ירוק, כחול. הצבע האדום שהוא השולט –מראה על טיפוס מוחצן בעל תגובה ישירה וזורמת ללא דאגות השילוב של הצבעים: אדום + צהוב + כתום, יוצר מצב של של בלימת המוחצנות והאימפולסיביות.

מבחינה רגשית: חני בשלה רגשית מכיוון שהשתמשה בכל קשת הצבעים-ובשילוב עוד סימנים זה מראה על יכולת רגשית טובה.

מבחינה חברתית: חני היא ילדה שאוהבת מאוד חברה סקרנית ובעלת שמחת חיים. חני ציירה צוואר שלא אופייני לגיל ומראה על הבנת המציאות והדרישות החברתיות כאילו היא קוראת את המפה החברתית נכון.

מבחינה משפחתית: חני רואה את עצמה מאד קרובה וקשורה לאחותה חיה שכבר בכיתה א' והיא מעריכה אותה מאד. שתי הדמויות, חיה וחני קרובות זו לזו, בציור הן גבוהות יותר מאבא ואמא כך שבראייה של חני היא וחיה מנסות להשתלט על הבית וסדריו ויש בזה ממד של חוצפה שצריכים לטפל בזה ע"י האבא שהוא הסמכותי ביותר כלפי חני. יש לציין שלא תמיד ניתן  ללמוד מציור של ילד על מבנה הבית – המשפחה מכיוון שהציור מראה את מבט הילד על המשפחה לדעתו. לדוגמא,  תנו לילדכם לצייר משפחה, תופתעו לראות שלפעמים הילד החלש, הקטן, או הנמוך במשפחה נתפס בעיני הילד המצייר כדמות המאיימת ביותר. וכן להפך, אבא, אמא  או אח גדול נתפסים בעיניו חלשים יותר ממעמדם הטבעי. את זה ניתן לראות בגודל הדמות או במיקומו בציור.

מבחינה שכלית: חני ילדה מצוינת בעלת כושר שכלי מעולה וקולטת את הנלמד. מספר הנקודות הצפוי במבחן  IQ לגיל 5 הוא -10 נקודות, חני קבלה ציון של 13 נקודות. (ציון המתאים לגילאי 6-7 ).

אבחון ציורי ילדים טרם עליתם לכיתה א' יכול לרמוז על קשיים ספציפים אותם ניתן לחזק מבעוד מועד, כך שהילד יגיע מוכן לאתגר החדש העומד מולו. להורים ניתנה הדרכה מה לעשות בכל שלב ובעיקר להעלות את חני לכיתה א' מכיוון שהיא עלולה להשתעמם אם תישאר בגן עוד שנה כמו כן הומלץ להורים לפתח עוד את הרמה של הבשלות הרגשית ע"י שאלות: איך הרגשת? מה רצית שיקרה? ולאפשר לה לספר על מצבים פחות נעימים ולהדגיש שמותר לטעות וחשוב לקבל את עצמינו גם כשטעינו. בנוסף ניתנה הדרכה להורים שהם זקוקים להחזיר את המושכות של הבית לידיהם ולנהל את הבית בסמכות הורית, קביעת כללים ברורים ועמידה על ביצועם, כמובן בדרכי נעם.

רוצות לשלוח ציור לאבחון? שלחו אלי למייל את השאלה וצרפו ציור של הילד/ה שלכם. בפוסט הבא נעלה ציור של הקוראים ונאבחן אותו. יש לשלוח במייל: שאלה+ ציור סרוק או תמונה + ואת גיל הילד/ה.

כתובת למשלוח שאלה וציור לאבחון: ‎yehudit@haomanst.com

 

13 תגובות

 1. מעניין ביותר איך אפשר לשלוח לך ציורים ועם זה עולה כסף וילדה בת 13 צריך להשתמש בצבעים? תודה רבה

 2. יהודית יקרה
  טור מענין במיוחד
  כתוב יפיפה
  תצליחי
  שושי

  1. לשושי היקרה!
   תודה על המשוב החם
   יהודית

 3. מדהים עד כמה אפשר ללמוד מכל קשקוש של ילד!!!
  תודה יהודית! זה מאד מלמד 🙂

  1. לנאוה היקרה!
   באמת זה מדהים ואפשר לראות זאת גם מגיל שנה וחצי
   שהילדים בקושי מתחילים לצייר -נקודות אופי של הילד
   תודה
   יהודית

 4. הכתבה מענינת ומתוקה!

  בני בן החמש מצייר חמוד מאד
  אבל צובע בצבעים לא הגיוניים, כשאני שואלת אותו למה השמים באדום או הסוכה בסגול
  והסכך בורוד, הוא מסביר לי שזה "כאילו" זה ציור ולא באמת.
  יש לציין שבמציאות הוא ילד מאד הגיוני ולא מדומיין.
  בעייתי?

  1. ללי המקסימה!
   כדאי לך לשלוח את הציור+שאלה
   ולבדוק את זה
   תודה
   יהודית

 5. יהודית, הפוסט נפלא ומעניין.
  הילדה שלי בת חמש וממש לא מתעניינת בציור- משרבטת חופשי וטוענת ש"זה ענן וזו סירה"- זה נורמלי? יש משהו שאפשר לאבחן מקשושים כאלו? 🙂

  1. לרחל היקרה!
   תודה על תגובתך החמה
   לשאלתך זה מאד נורמלי וטבעי
   רק חשוב מאד לשים לב שהיא יודעת לצייר דמות
   אומנם גם מהשרבוטים אפשר לדעת הרבה על קווי האופי והיכולות שלה
   את מוזמנת לשלוח ציור+שאלה
   בתודה
   יהודית

 6. תודה רבה על הפוסט המקסים, מעניין מאוד!
  עד איזה גיל ניתן לשלוח ציורי ילדים?

  1. לרינת היקרה!
   ניתן לשלוח ציורי ילדים עד גיל 14.5
   מעבר לגיל הזה אנו מאבחנים דרך כתבי יד
   את מוזמנת לשלוח ציור+שאלה
   תודה על תגובתך
   ובעיקר תודה לשושי סירקיס על העריכה ולהביא לתוצאות מושלמות
   יהודית .

 7. מעניין +++

  מאד נהניתי, כתיבה ברורה וממוקדת.
  תודה רבה!

  1. לאסתי המקסימה!
   תודה על המשוב החם
   יהודית

סגור לתגובות.

דילוג לתוכן