לאה כהן ארזי

לאה כהן ארזי

מסתבר שאחרי החגים כבר כאן ונגמרו התירוצים…

את כל המטלות שהעסיקו אתכן בחופשה (עם הילדים…) ובמסת החגים שעברו עלינו לטובה השארתן מאחור וכעת יש לכן זמן להכניס ללו"ז את סדנת היודאיקה שלנו.

אז איפה היינו בעצם?

בפוסט הקודם הסברנו איזה קלף כדאי לרכוש, כיצד והיכן. כעת, אחרי שיש בידינו קלף נעים למגע, ולפני שנתחיל לשרבט עליו כאוות נפשנו, נעצור להכיר אותו.

הקלף, כפי שאמרנו, הינו חומר טבעי, וככזה הוא חייב התייחסות שונה ומיוחדת מכל חומר אחר המשמש אותנו לאומנות. אם על הקנווס נוכל למרוח כל חומר שנרצה, אזי חשוב לדעת שהקלף לעומתו לא מוכן לסבול את כל החומרים אלא הוא בררן גדול.

כאשר רוצים לשמור על קלף יפה ואיכותי יש להיזהר מ-3 דברים:

 1. מים- בין הקלף למים מתקיימים יחסים מורכבים משהו. מצד אחד מים חודרים לקלף (חומר טבעי, כבר אמרנו) ויוצרים בו גלים ועיוותים בלתי הפיכים! מצד שני, הקלף מקבל בברכה את צבעי הגואש והמים, והם המתאימים לו ביותר. אז כיצד פותרים את הסתירה? אלא, כמו בכל דבר, גם כאן המפתח הוא מינון. מעט מים בצבע מדולל ובמכחול לא יזיקו כלל, אך משקה שיישפך על הקלף יגרום נזק שלרוב לא ניתן לתקן.

שימי לב -אנו עובדות עם צבעי גואש ואנו זקוקות לכלי עם מים בסביבת העבודה על מנת לדלל צבע ולשטוף את המכחולים. חשוב שהכלי יהיה עם בסיס רחב כדי שלא ייפול בקלות והמים לא ישפכו על היצירה שעמלנו עליה.

 1. חום- הקלף, מפונק שכמותו, לא אוהב לסבול מחום, במיוחד אם גם יבש בסביבה. החום והיובש עלולים לעוות את צורתו הטבעית של הקלף ולכווץ אותו. מסיבה זו חשוב להקפיד שכאשר אין סיבה שהקלף ישאר פתוח נאחסן אותו מגולגל בשקית סגורה או במיכל אחסון לגליונות. (ניתן לרכוש בכל חנות לחומרי אומנות)

הבעיה באה לידי ביטוי כאשר אנחנו מעוניינות להשאיר את הקלף פתוח על השולחן לתקופת העבודה עליו, ובדיוק בא לבקר השרב הגדול. במצב כזה הקלף יתייבש ויתעוות מעט ואף יהיה בלתי ידידותי לעבודה. ניתן לפתור את הבעיה ע"י שנדאג שהחדר יהיה לח ונעים. סגרי חלונות, הפעילי מזגן והניחי מכשיר אדים קרים שיגרום ללחות נעימה בחדר. אך…זהירות- את המכשיר יש להניח במרחק מהקלף ובשום מקרה לא מתחת למדף או ארון שעלול להיווצר עליהם טיפות מים שימצאו את דרכן אל הקלף!

במזגנים החדשים ישנה אופציה של לחות המסומנת בטיפות, יתכן ואפשרות זו יכולה להחליף את מכשיר האדים. לא בדקתי.

 1. סימני קיפול או קימוט– יש להיזהר שלא יווצרו על הקלף סימנים של קיפול או קימוט משום שהם לא ניתנים לתיקון. הקלף לא ישוב להיות חלק ונאה כפי שהיה גם אם נניח אותו מתחת למזרן….

 

לסיכום ביניים נזכיר- כדי לשמור על הקלף שלך יפה ורענן הגני עליו מפני מים, חום וקימוט.

 

כעת נתייחס לחומרים בהם מתאים לצבוע או לצייר על הקלף:

כפי שהזכרנו, הצבעים האהובים ביותר על הקלף הם צבעים על בסיס מים- צבעי גואש (לא, לא הבקבוקים הגדולים מגן דינה) וצבעי מים. צבעים אלה גמישים ומריחתם קלה ומתאימה לקלף המחוספס. יתרון נוסף הוא שניתן ליצור מהם צבע אטום או שקוף. יש לרכוש צבעים איכותיים עם פיגמנט חזק ועמידות לאורך זמן. אני משתמשת בצבעי גואש של חברת TALENS. טיובות (שפופרות) של 20 מ"ל.

כמו כן נשתמש בדיו לקליגרפיה (כתיבת הטקסט) גם הוא על בסיס מים. בדיו נשתמש גם עבור ציור בציפורן (אטשינג) ועיטורים שונים.

ומה לגבי צבעי שמן?

שימי לב- שמן וקלף לא הולכים יחד.

כאשר שמן בא במגע עם קלף הוא מתפשט, ואז ייווצר כתם שומני שלא ניתן יהיה להסיר אותו.

מסיבה זו בד"כ לא נצייר על הקלף עם צבעי שמן. ובכל אופן… את ממש משתוקקת לצבוע בצבעי שמן ביצירת הקלף שלך.למשל, בציורים שדורשים שכבות ועומק, כמו דמויות, זקוקים לצבעי שמן, או כאשר רוצים תמונה מבריקה ו"בולטת" יותר מכל היצירה.

אז ישנה אפשרות להשתמש בצבעי שמן על הקלף, אך רק במקום שמרחנו עליו תחילה חומר על בסיס אלכוהול. החומר הינו  ערבוב של שללק (חתיכות הנראות כפלסטיק בצבעי חום) עם מדלל לפוליטורה.

השללק הינו שרף טבעי המופק מעצים בהודו ובתאילנד, והוא מעניק מראה חלק ומבריק למשטחים עליו מיושם. עירוב שני חומרים אלה יוצר חומר על בסיס אלכוהול המסוגל למנוע מהשמן מלהתפשט בקלף. לסיכום, נשתמש בצבעי שמן על קלף רק במקומות תחומים וסגורים (מדליונים) שמרחנו עליהם חומר בסיס, ולעולם לא במקום שלא מרחנו עליו חומר בסיס תחילה.

אז יש לנו רשימת מותר ואסור בקלף, נעבור לרשימה פשוטה יותר-

מהם החומרים והציוד הבסיסיים שצריך לרכוש כדי לעטר כתבי יד על קלף?

 1. צבעי גואש איכותיים. הצבעים הראשוניים והבסיסיים הם: צהוב 205, כחול 505, אדום (מג'נטה) 397, חום (SEPIA) 416 וכמובן לבן.
 2. מכחולים דקים ואיכותיים.
 3. עיפרון שפיצים איכותי- חשוב שיהיה עיפרון עם שפיצים דקים ובלתי נמרחים בקלות.
 4. דפי שרטוט A3 או גליון. תלוי בגודל היצירה שלך.
 5. מסקינטייפ דק
 6. דיו בצבע חום (SEPYA)
 7. ציפורן דקה לציור
 8. ציפורנים לקליגרפיה. יש מספרים שונים. בחרי את העובי הרצוי לך.
 9. ידית לציפורנים.
 10. פלטה פלסטיק.

אם את מעוניינת לשלב ביצירתך חיתוך רכשי גם-

 1. סכין D400+ חבילת להבים.
 2. משטל לחיתוך A3

וכמובן … יריעת קלף.

אז בעצם סיימנו עם ההכנות וההקדמות, נוכל בע"ה בסדנה הבאה להתחיל לתכנן לנו יצירה.

בהצלחה!

 

 

תגובה אחת

סגור לתגובות.

דילוג לתוכן